0.89 ve 0.99 konut kredisi başvuru şartları nelerdir? Konut kredisi hesaplama tablosu

0.89 ve 0.99 konut kredisi başvuru şartları nelerdir? Konut kredisi hesaplama tablosu

Konut kredisi başvuru şartları ve hesaplama işlemleri araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada müjdeli haberi duyurmuş ve 3 ayrı paket açıklamıştı. Konut kredisi başvuru şartları ile ilgili açıklama yapıldı. Peki, 0.99 ve 0.89 konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Konut kredisi hesaplama işlemi ile ilgili bilgiler yoğun ilgi görüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, ‘Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paket getiriyoruz. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.’ dedi ve detayları duyurmuştu. Paketten yararlanmak için kredi başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutun bulunmaması şartı aranıyor.

KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Twitter hesabı üzerinden Konut Finansman projesine ilişkin esasların belirlendiği belirtilerek, “Bankalar finansman paketlerinin bu çerçevede uygulanmasına yönelik gereken kontrol ve tedbirleri alacaklardır” denildi. Ev sahibi olmak isteyenlere sunulan paketlerin şartları şöyle:

İLK EVİM KONUT PAKETİNİN ŞARTLARI:

* 2 milyon TL değerine kadarki birinci el konutlara verilecek. Konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek.

* Kamu bankaları tarafından ilk konut alımına verilecek.

* Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekecek.

* Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

* Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunamayacak.

Rus turistlerin çoğunu Türk uçakları taşıyacak

* 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.99 faiz oranı uygulanacak.

* Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek.

* Vatandaşlar bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek.

3/4GENİŞLETİLMİŞ KONUT FİNANSMAN PAKETİ

GENİŞLETİLMİŞ KONUT FİNANSMAN PAKETİ

*2 milyon TL değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak. Konut değeri banka ekspertiz raporuyla tespit edilecek. İlk konut alımını desteklemek amacıyla kamu bankaları verecek.

* Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikametli çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekiyor.

* Başvuru sahibi üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

* Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmayacak.

* Bu destekten, 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye başvuru esnasında konut kredisine konu edilen konut değerinin asgari yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi bulunan vatandaşlar yararlanabilecek.

* 7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar bu hesaplamaya dahil edilmeyecek.

4/40.89 ve 0.99 konut kredisi başvuru şartları nelerdir Konut kredisi hesaplama tablosu

* Başvuru sahipleri, konut değerinin yüzde 50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya DTH/altın hesaplarını aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapacaklar.

* Hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek. Döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave ücretler konusunda yine TCMB çalışma yapacak.

* 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.89 faiz oranı uygulanacak.

* Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek.

* Vatandaşlar bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek.

0532 328 24 54
Whatsapp
Konum